Antrepo nedir ve çeşitleri ?

Gulusen

Global Mod
Global Mod
Antrepo, uretim veya dagtmdan sonra urunlerin depolanmas ve dagtmnn gerceklestirilmesi icin kullanlan bir hareketli depolama yontemidir. Antrepo, urunlerin musteriye, satcya veya depolamann gerceklestirildigi diger lokasyonlara dogru zamannda ve dogru adrese gonderilmesini saglamak icin optimize edilmis bir uretim, dagtm ve stok sistemidir. Antrepolarn farkl turleri vardr ve her bir antreponun ozellikleri ve islevleri farkldr.

Kamu Antrepo ve Ozel Antrepo

Kamu antrepo, kamu kurumlar tarafndan kullanlan veya kullanma sunulan antrepo olarak tanmlanr. Kamu antrepo, ulkenin tarm veya ekonomik gelisimini desteklemek icin satn alnan veya uretilen urunlerin depolanmasn saglar. Ozel antrepolar ise, ozel sirketler veya ozel kisiler tarafndan kullanlan antrepolardr. Ozel antrepolar, urunlerin musterilere zamannda ve dogru adrese gonderilmesi veya sats noktalarna dagtlmas icin kullanlr.

Kamu Antrepo Cesitleri

Kamu antrepolarn cesitleri, urunlerin depolanmas ve dagtm icin kullanlan farkl antrepo bicimlerini icerir. Bunlar genellikle ozel antrepolardan farkllk gosterir ve uretim, dagtm ve stok sistemleri optimize edilmistir. Kamu antrepolarn cesitleri arasnda; Buyuk Antrepo, Kucuk Antrepo, Dagtm Merkezi, Farkl Bolgelerde Dagtm Merkezi, Tedarik Zinciri Yonetim Merkezi, Perakende Dagtm Merkezi, Dagtm Merkezi ve Ihracat Merkezi bulunmaktadr.

Ozel Antrepo Cesitleri

Ozel antrepolar, ozel sirketler veya ozel kisiler tarafndan kullanlan antrepolardr. Ozel antrepolar, urunlerin musterilere zamannda ve dogru adrese gonderilmesi veya sats noktalarna dagtlmas icin kullanlr. Ozel antrepolar arasnda; Coklu Depo, Perakende Depo, Dagtm Merkezi, Ihracat Merkezi, Gumruk Antrepo ve Gumruksuz Antrepo bulunmaktadr.

Antrepo, uretim, dagtm ve stok sistemleri icin optimize edilmis bir hareketli depolama yontemidir.