Belediye başkanları ve valiler, toplumsal liderlere yönelik şiddete karşı 'ilk müdahaleci' olmalı

Nessie

New member
Canım belediye başkanları ve belediye başkanları, valiler ve valiler,

Kolombiya'da 9 Nisan sembolik bir tarihtir. Silahlı çatışma mağdurlarının ulusal günü. Resmi kayıtlara göre mağdurların sayısı 9 buçuk milyonun üzerinde olup, tazminat ödenmesi gereken kişilerden oluşmaktadır. tekrarlanmayacağını garanti eder.

Kolombiya'nın tarihine ve bugününe damgasını vuran ciddi insan hakları ihlallerini hatırlama günüdür. Şiddetin normalleşmediği veya kayıtsızlığa yol açmadığı, insan haklarına saygı ve güvencenin uyulması gereken kural olduğu yakın bir geleceğe ulaşmak, tüm Kolombiya'nın ortak hedefi olmalıdır. Bizi her şeyden çok birleştiren hedef bu Dünyanın her yerinden 10 milyon insan, Uluslararası Af Örgütü adlı küresel hareketi oluşturmak için.

Ancak bu 9 Nisan 2024, aynı zamanda siz Kolombiya'nın demokratik olarak seçilmiş belediye başkanları ve valilerinin göreve başlamanızın 100. günüdür.

İlk Hükümette geçirilen 100 gün genellikle derinlemesine düşünme, denge ve yeniden ayarlama zamanıdır Yönetim araçlarını kullanarak hedeflerine ulaşma ve beklentileri karşılama yolunda ilerlemek.

Bu nedenle, bu fırsatı kullanarak sizi bölgelerinizdeki insan hakları savunucularının durumuna değinmeye çağırıyorum.

Kolombiya bir insan hakları krizi yaşıyor. Bu yeni değil. Rakamlar eyaletler arasında farklılık gösterse de, BM ve sivil toplum, Kolombiya'nın yedi yıl boyunca haftada ortalama iki veya daha fazla savunucu cinayetine maruz kaldığı konusunda hemfikir.. Bu skandaldır.

Kolombiya güçlü bir sivil topluma sahiptir. Bu ülkede hakları savunma görevini üstlenenlere dedikleri sosyal liderlerle dolu.

kendi toplumlarının temellerini Onları yetkililer önünde temsil ediyorlar ama aynı zamanda kendi özel çıkarlarını şiddet yoluyla empoze edenlerin önünde de onları savunuyorlar.

Uluslararası Af Örgütü yıllardır Kolombiya'daki insan hakları savunucularıyla yakın işbirliği içinde çalışıyor. Barrancabermeja'daki Balıkçılar Federasyonu FEDEPESAN'ın başkanı Yuly Velásquez gibi; veya aynı şehrin CREDHOS Corporation'ı; o María Ciro ve Catatumbo'nun CISCA Komitesi; veya Meta'daki ASEIMPOME'un Sikuani ve Kubeo yerli rezervasyonu; veya Putumayo'daki ADISPA'nın başkanı Jani Silva; veya Kolombiya Pasifik'teki PCN'den Danelly Estupiñán.

Bunlar aynı ülkenin farklı coğrafyalarında toprak, toprak ve çevre hakkını savunan ve bu nedenle saldırıya uğrayan insanların örnekleridir. Yerli, Afrika kökenli ve köylü topluluklar kuşatma altında. Liderleri kadın olduğunda, cinsiyete dayalı şiddetin farklı biçimlerinin eşiğinde yaşıyorlar. Ve tüm bunlar oluyor ve Kolombiya'da o kadar çok oluyor ki çoğu zaman tek tepki kayıtsızlık oluyor.

Bu nedenle sizleri bu durumun tersine çevrilmesinde aktif rol oynamaya çağırıyorum. 2017 tarihli 2252 sayılı kararname gibi Kolombiya düzenlemelerine göre, belediye başkanları ve valilikler “ilk müdahale ekipleri” olarak hareket etmelidir. Sosyal ve toplumsal örgüt ve hareketlerin liderlerine ve insan hakları savunucularına yönelik risk durumlarını erken tespit etmeli ve bunlara müdahale etmelidirler. İçişleri Bakanlığının, Milli Savunma Bakanlığının ve Kamu Bakanlığının da desteğine sahip olmaları gerekiyor.

Uluslararası Af Örgütü, Kolombiya Devleti'ne bir bütün olarak kendisini ifade etmeye, kapsamlı, kolektif ve etkili koruma sağlamaya çağrıda bulundu.

Kolombiya gibi bir ülkede hakları savunmanın huzuru terk etmek, canını kurtarmak için harekete geçmek ya da kaybetmek anlamına gelmesi kabul edilemez. Bunun değişmesi gerekiyor.

Bunlardan sonra ilk 100 gün Size iyi şanslar diliyorum ve bölgenizdeki sosyal liderlerden en büyük ilgiyi rica ediyorum. İnsan haklarının savunulması için gerekli tüm güvencelerin sağlanması bu dört yılda ulaşılan bir hedef haline geliyor.

*Uluslararası Af Örgütü Amerika Kıtası Direktörü