Editör Juan Esteban Vásquez, gazeteci Vanesa Restrepo'ya cinsel şiddet uygulamaktan suçlu bulundu

Nessie

New member
Olaylardan beş yıl sonra editör ve gazeteci Juan Esteban Vasquez tarafından mahkum edildi cinsel şiddet gazeteciye karşı işlendi Vanesa RestrepoMedellín'deki El Colombiano'da editör meslektaşları olduklarında.

Kriterlere göre

Temyiz edecek savunma tarafından daha önce açıklanmış olan cinsel ilişki veya direnme gücünden yoksun cinsel ilişki suçuna ilişkin ilk derece kararı, Yargıtay tarafından verildi. Envigado Bilgisi Hakimi 1Geçtiğimiz perşembe günü adama verilen ceza kararını okuyan ve cezanın miktarını 29 Ağustos'ta yapılması planlanan duruşmada açıklayacak.

EL TIEMPO gazeteci Vanesa Restrepo ile konuştu ve şunları belirtti: “Yargıç, kararın anlamını açıklamadan önce iddiasında şunu söyledi: Bu beş yıl boyunca söylediğim birçok şeyin kanıtlandığını düşünmüştüm.olaylardan önceki koşullar, insanlar ve bu adamla olan ilişkimin türü gibi.

Feminist gruplar kadına yönelik şiddeti reddediyor.

Fotoğraf:EFE/Martin Alipaz

Paylaşmak

Saldırı, 2019'da bir gece, Vásquez ve Restrepo'nun iş çıkışı bazı arkadaşlarıyla bir şeyler içmek için dışarı çıkmasının ardından meydana geldi. Ardından adliyede sonuçlanan ve emsal bırakan bir mücadele başlattı. Anayasa Mahkemesi2021 T-140 kararıyla Antioquia medyasının kadın haklarını ihlal ettiğini ve kadını yeniden mağdur ettiğini tespit etti.

İfadem başından sonuna kadar tutarlı ve tutarlıydı.. Böyle bir şey icat edeceğime dair hiçbir işaret yoktu, bu da savunma teorisinin bir parçasıydı,” diye belirtti Restrepo ve süreç boyunca Vásquez'in savunması yargıç önünde kendisinin masum olduğu konusunda ısrar etti, diğer taraftan, Restrepo yalan söylüyordu ve bunu çürütemeyecekleri bir şeydi.

Cinsiyet perspektifli karar

Medya kuruluşu El Armadillo'da çalışan muhabir için, bu sefer yargıç cinsiyet perspektifiyle karar verdi“ve bu bana adaletin gerçekten değiştiğine ve bu sorunu çözdüğüne dair büyük umut veriyor.”

Sözlü yargılama aşamasında, Savcılık mevkidaşı ile paylaşılan, o sırada El Colombiano'da çalışan ve şunu bildiren tanıklar getirdi: Gazetecinin hükümlüye karşı herhangi bir düşmanlığı yoktu. Ayrıca ikili arasında herhangi bir flört olmadığını da açıkladılar.

Ceza 29 Ağustos 2024'te belli olacak.

Fotoğraf:Martin Garcia. ZAMAN

Paylaşmak

Restrepo'ya göre hakimin kararı cinsiyet odaklı olmasına rağmen, Duruşma aşamasında savunma avukatlarının stereotipleri hüküm sürdüalakalı olmayan yorumlarla.

“Belirli bir kararla ilgili olarak, tabii ki bunun benim için bir soluklanma olduğunu hissediyorum, beş yıl, her ne kadar Kolombiya'daki birçok sürecin ortalamaları için kısa bir süre olsa da, orada bulunan kişi siz olduğunuzda uzun bir süre. zaman. Haber, uluslararası mahkemelerin emrettiği şekilde toplumsal cinsiyet yaklaşımını birleştiriyor“dedi, Amerikalılar Arası Mahkeme'deki Brisa de Angulo – Bolivya davasında olduğu gibi.

Ayrıca Vanesa Restrepo, “Anayasa Mahkemesi'nin aynı davaya ilişkin kararında verdiği mesajı hatırlamanın bir fırsat olduğunu” hissettiğini belirtti. El Colombiano'ya sahte tarafsızlık kisvesi altında saklanmayı bırakmasını söyledi. El Colombiano, konuştuğumda onlara bu adamın çok genç dört kıza nezaret ettiğini söyledim ama El Colombiano aksini düşündü.”

Son olarak muhabir, cinsiyete dayalı şiddete maruz kalan kadınlara bir mesaj göndererek, bu mücadelenin daha önce yaşamış diğer mağdurların mücadeleleri üzerine inşa edildiğini bildirdi.

Carlos López – Haber Editoryal – @CarlosL49 – [email protected]